UBBiH učesnik na Međunarodnoj konferenciji u organizaciji INTERNATIONAL BANKING COUNCIL

UBBiH učesnik na Međunarodnoj konferenciji u organizaciji INTERNATIONAL BANKING COUNCIL

Međunarodna konferencija u organizaciji International Banking Council evro-azijskih zemalja održana je dana 11.11.2020. putem video linka. Na konferenciji se razgovaralo o brojnim temama. Predstavljeni su rezultati poslovanja, izvršen izbor novih tijela i predstavnika Savjeta, te su prezentirani izvještaji zemalja učesnica. Centralna tema je bila “Digitalization as the main requirement for the development of the modern financial and banking system in the context of overcoming the pandemic. Banks development strategy in the post-crisis period ”.

Na konferenciji su bili prisutni predstavnici udruženja banaka brojnih zemalja: Rusija, Azerbejdžan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Armenija, Uzbekistan, Belarusia, Armenia, Ukrajina, Georgia, Banking Association for Central and Eastern Europe (BACEE), te brojnih institucija iz Rusije i drugih zemalja, kao i predstavnici Udruženja banaka BiH.
Na konferenciji se prisutnima obratio i direktor Udruženja banaka BiH, Berislav Kutle. Njegovo obraćanje navodimo u cjelosti:
"Gosp. Murychev postovane kolegice i kolege zadovoljstvo vas je vidjeti i cuti, bar ovako digitalno. Iskreno sam razocaran sto nismo u Taskentu, ali vanredna situacija nas je natjerala na drugacija nacin rada i razmisljanja.
Nadam se da ste svi i vase obitelji zdravo i zadovoljno i da vas Covid ne moze dohvatiti.
Svi smo svjesni novonastale situacije, koja nam je promijenila i dalje mijenja nacin zivota-zivljenja. Iskreno se nadam kako ce i lijek biti brzo pronadjen i virus pobijedjen. Do tada se moramo cuvati- ali ne strahovati. Moramo u najboljoj namjeri raditi svoj posao, ali i zivjeti. Zivjeti mozemo samo sada, jucer je proslo a sutra ima smisla samo ako ga aktivno docekujemo.
Strah je jedan od najvecih ljudskih neprijatelja, on sputava, sprijecava racionalno razmisljanje-djelovanje. Strah od Covida je (nazalost) usao u sve pore zivota ukljucujuci i zdravstvo. Na rjesenju straha kao i Covida moramo aktivno raditi- djelovati.

Bankarski sektor dijeli sudbinu poslovanja svih segmenata drustva, ne samo u BIH nego i globalno. Sve restrikcije-nemogucnosti poslovanja, ostvarenja prihoda, placa su se direktno odrazile na poslovanje banaka. Dubina krize se do danas ne nazire. Nema realne procjene duljine trajanja zdravstvene krize kao temeljnog preduvjeta pocetka normalnog poslovanja. Nazalost tek prestankom pandemije se mogu poceti planirati segmenti oporavka. Sad smo jos u situaciji da se borimo sa posljedicama kako bi ih sto bezbolnije amortizirali.

Temeljna uloga banaka je ostati samoodrzive-likvidne kako bi bile sposobne i u ovakvoj situaciji servisirati klijente i mjenjati uvjete poslovanja u kojima klijenti mogu nesmetano poslovati. Kao takve moraju-i jesu biti spremne uvesti moratorije, grace periode i ostale olaksice kako bi nakon krize i one i klijenti mogli nesmetano nastaviti raditi.
Jasno je da je (trenutno) najveci negativni efekat u bankarstvu pad svih vrsta djelatnosti sto za posljedicu ima pad profitabilnosti. U BIH taj pad je bio 48% u prvih osam mjeseci ove godine. Ocekivati je daljnji pad do kraja ove kao i u prvom kvartalu iduce godine.
Sve poslovne aktivnosti, a izrazito kreditne su usporene u ovoje godini i nije realno ocekivati poboljsanja u narednih pola (mozda i cijelu) godine.
Tek krajem prvog kvartala iduce godine cemo biti nesto pametniji i moci dati dugorocniju prognozu rasta i razvoja situacije. Nadati je se da ce se do tada vakcina-lijek ne samo pronaci nego i aktivno djelovati. Svi sanjamo trenutak kada o Covidu necemo pricati, a do tada nam je cuvati se, aktivno-pozitivno razmisljati i djelovati u datim uvjetima.