Primjena entitetskih zakona o deviznom poslovanju

Primjena entitetskih zakona o deviznom poslovanju

sastanak-devizni-zakon-013Primjena entitetskih zakona o deviznom poslovanju bila je tema sastanka održanog 7. septembra, kojem su prisustvovali predstavnici bh. bankarskog sektora i nadležnih institucija, entitetskih ministarstava finansija, Agencije za bankarstvo FBIH, Agencije za osiguranje depozita BiH, Centralne banke BiH, te Finansijskog obavještajnog odjela.

Članovi tri komisije Udruženja banaka BiH (UBBiH), za  platni promet, za pravnu regulativu i za suzbijanje pranja novca, ukazali su na nedorečenosti i nejasnoće entitetskih zakona o deviznom poslovanju koji, kako je rečeno, nameću dileme i stvaraju prostor za individualno tumačenje, što zakon ne smije dozvoliti.
Jedinstveno je mišljenje da zbog nepreciznih zakonskih rješenja koja ne daju odgovore na puno pitanja u tom domenu postoji pravni vakuum, što otežava rad banaka kojima je neopravdano nametnuta uloga kontrolora, te poslovi koji nisu u njihovoj nadležnosti.

Upravo je preciziranje uloge nadležnosti i odgovornosti za bankarski sektor jedan od ključnih preduslova za efikasnu zakonsku regulativu u segmentu deviznog poslovanja.

Za razliku od Republike Srpske, u kojoj su već na snazi prateća podzakonska akta u oblasti deviznog poslovanja, u Federaciji BiH ona još uvijek nisu donesena. Zato je insistirano da do njihove primjene nadležne institucije daju instrukcije i preporuke kako da banke rade.

Posebno destimulirajućim ocijenjene su kaznene odredbe entitetskih zakona koje, naglašeno je, koče rad banaka i nameću atmosferu napetosti i nepovjerenja, odnosno praksu da se u svakom klijentu vidi sumnjivo lice.

Na sastanku je, također rečeno da je zakonima o entitetskom poslovanju nedovoljno jasno definiran sistem kontrole banaka i nadležnosti u toj oblasti, da se zakonska rješenja trebaju zasnivati na pozitivnim praksama, kao i da je između banaka i zakonodavaca potrebno više dijaloga i razmjene mišljenja.

Predstavnica Federalnog ministarstva finanija kazala je da je pri izradi Zakona o deviznom poslovanju FBiH, koji se oslanja na iskustva zemalja u okruženju, uvažena većina primjedbi i sugestija banaka i da taj zakon nije nastao „preko noći“.

Ona je rekla da su doneseni i podzakonski akti, pet odluka i dva pravilnika, koje je Vlada prihvatila, da slijedi njihovo objavljivanje u službenom listu, što se može očekivati naredne sedmice, te da će možda oni ponuditi odgovore na neka pitanja bankara.

Zaključeno je da se nakon uvida u podzakonska akta sublimiraju mišljenja i stavovi bankarskog sektora sa kojima bi se upoznale nadležne institucije, nakon čega bi se održao još jedan zajednički sastanak.

Posebno je istaknuto stalno zalaganje UBBiH da se izbori za poziciju sa koje bi bankarski sektor mogao da utiče na kreiranje i donošenje zakona u njihovom domenu.