Zastupati zajedniÄki interes
Na sastanku Komisije za pravnu regulativu Udruženja banaka BiH (UBBiH), održanoj 27. januara razmatran je prijedlog teksta Pravila za korporativno upravljanje Äiji je autor Komisija za vrijednosne papire Federacije BiH (KVPFBiH). Osnova za donošenje takvog akta je usklaÄ‘ivanje sa direktivom Evropske unije (EU) o korporativnom upravljanju. Suština je da se u tu oblast uvodi institut nezavisnog direktora, posebnog Älana uprave, te da se prekine sa praksom da Älanovi Nadzornog odbora imaju tek formalnu ulogu.
Ocijenjeno je da se u sklopu sveopšte standardizacije treba standardizirati i korporativno upravljanje i da bilo kakve autonomije nisu svojstvene otvorenim ekonomskim sistemima.
Bez uslovljavanja
TakoÄ‘e je reÄeno da Älanovi uprave u segmentu korporativnog upravljanja, pored struÄnosti i znanje, treba da imaju integritet, zatim da se mora voditi raÄuna da se ta uloga ne zloupotebljava, odnosno da se unutar višeÄlanog dioniÄkog društva zastupaju interesi svih, a ne samo jednog dioniÄara, te da treba imati na umu i Äinjenicu da u tome ima dosta lobiranja. Ukazano je i na moguću zloupotrebu zakonskih propisa u toj oblasti zbog njihove nepreciznosti i razliÄitog tumaÄenja.
ZakljuÄeno je da UBBiH uputi pismo Komisiji za vrijednosne papire FBiH kojim se podržava prijedlog da se banke odvojeno tretiraju u oblasti korporativnog upravljanja, kao i da se to pismo dostavi agencijama za bankarstvo i svim bankama.
Osvrćući se na dopis Agencije za bankarstvo FBiH (FBA) vezano za obrasce mjenica, Komisija je mišljenja da bez agencije nije moguće iznaći rješenje u tom domenu, pa je predložen zajedniÄki sastanak.
InaÄe, bilo je sugestija da se treba utvrditi rok nakon kojeg bi se moglo postupati prema dopisu Ministarstva finansija FBiH. ZajedniÄki je stav da kod otvaranja raÄuna za fiziÄka lica uposlenike firmi ne treba biti uslovljavanja u kojoj će banci pravno ili fiziÄko lice otvoriti raÄun.
Napomenuto je da u tome banke razliÄito postupaju, iako su isti propisi, što može dovesti do nelojalne bankarske konkurencije. Stoga, reÄeno je treba uskladiti razliÄite prakse, a i zakone ako su nejasni.
Povodom taÄke dnevnog reda koja se odnosila na tužbe protiv banaka po osnovu Zakona o zaštiti potrošaÄa, zakljuÄeno je da se u cilju informisanja javnosti treba sprovesti anketa meÄ‘u bankama Älanicama o statusu tužbi na temelju primjene toga zakona.
Zakonske izmjene
Komisija smatra da kod primjene federalnog Zakona o doprinosima, odnosno spornog Älana 14 b, koji se odnosi na kontrolu uplate doprinosa na plate, treba donijeti upute kako da banke rade. Ukazano je na pravni vakuum i nesigurnost u tom domenu, kao i kažnjavanja banaka od koji se traži da izvještavaju o neplaćanju doprinosa.
U cilju zaštite interesa banaka u dijelu koji se odnosi na zastupanje pravnih lica, firmi pred sudom, zakljuÄeno je da UBBiH uputi inicijativu Ministarstvu pravde BiH za izmjenu Zakona o notarima i Zakona o parniÄnom postupku u odredbama koje se odnose na zastupanje i naknadu za to.
Na sastanku je bilo rijeÄi i o neusklaÄ‘enosti Zakona o privrednim društvima sa Zakonom o bankama.