Uvodne napomene Marija Draghija, predsjednika ECB-a, u Zastupničkom domu Nizozemske 10.svibnja 2017.

Uvodne napomene Marija Draghija, predsjednika ECB-a, u Zastupničkom domu Nizozemske 10.svibnja 2017.

Eurozona se suočava sa svojim dijelom izazova u posljednjih nekoliko godina. No, stvari su jasno poboljšane. U eurozoni, ekonomski oporavak je evoluirao od krhkog i neujednačenog u učvršćujući, široko usmjeren za uspon. Mjere monetarne politike ECB-a su potpora ovom oporavku.

Naše su mjere bile vrlo učinkovite: dovele su do vrlo povoljnih uvjeta financiranja. Od sredine 2014. stope kreditiranja banaka za  tvrtke i kućanstva pale su za više od 100 baznih bodova. I svjedoci smo izraženog približavanja uvjeta zaduživanja u zemljama eurozone i vrstama zajmoprimaca.

Ovi povoljni uvjeti financiranja zauzvrat su podržali gospodarski oporavak. U 15 uzastopnih tromjesečja europski tromjesečni rast BDP-a dosljedno je između 0,3% i 0,8%. Godine 2016. BDP po glavi stanovnika rastao je brže u eurozoni nego u bilo kojoj drugoj velikoj naprednoj ekonomiji. Posljednje tri godine stvoreno je četiri i pol milijuna radnih mjesta. I nezaposlenost u eurozoni najniža je od svibnja 2009. godine.

Naša monetarna politika uspješno je stabilizirala očekivanja inflacije. U makroekonomskim prognozama Europske središnje banke u ožujku, izgledi za godišnju HICP-a inflaciju su revidirani značajno nagore za 2017. i sporije za 2018., a ostale su nepromijenjene za 2019. Ove projekcije predviđaju godišnju HICP inflaciju  od 1,7% u 2017. godini, 1,6% u 2018. godini i 1,7% u 2019. godini. Projekcije osoblja uvjetovane su punom provedbom svih naših mjera monetarne politike.

Ustanovili smo četiri kriterija za potvrdu kontinuirane prilagodbe na putu inflacije u skladu s našom definicijom stabilnosti cijena u srednjem roku koja će osigurati smanjivanje trenutnog stupnja monetarne politike. Prvo, inflacija je na putu prema najnižem nivou, ali blizu 2% u odnosu na razmjerno srednjoročno razdoblje; drugo, inflacija će biti trajna i stabilizovana oko te razine s dovoljno samopouzdanja; treće, inflacija će biti samoodrživa, što znači da će zadržati svoju putanju čak i uz sve manju podršku monetarne politike. I na kraju, relevantna metrika u svakom slučaju je inflacija eurozone, a ne stopa inflacije pojedinih zemalja.

Međutim, kako bi se u potpunosti iskoristile naše mjere monetarne politike, druga područja politike moraju mnogo odlučnije jačati gospodarski rast. To ovisi o politikama država članica, u kojima nacionalni parlamenti imaju ključnu ulogu. Ali, to također ovisi o našoj kolektivnoj sposobnosti da dodatno ojačamo arhitekturu Ekonomske i monetarne unije na način koji u potpunosti odražava međuzavisnost među gospodarstvima eurozone. Pridržavanje takvih pravila osigurat će veću putanju rasta.

Više na: https://www.ecb.europa.eu/press/key/date/2017/html/ecb.sp170510.en.html

www.indikator.ba