Unaprijeđen rad struke
Potrebna dodatna tumačenja i pojašnjenja bankama radi ispravnog postupanja po novim zahtjevima regulatora
U cilju definisanja zadataka u ovoj godini, Komisija za računovodstvo i poreze, na sjednici održanoj 28. januara, osvrnula se na svoje aktivnosti u 2010. godini uz obrazloženje da je u proteklom periodu urađeno mnogo, što je pomoglo i dodatno doprinijelo unapređenju rada struke.
Kao najznačajnije prošlogodišnje aktivnosti navedeni su angažman i doprinos Komisije na izradi novog kontnog okvira za banke i druge finansijske organizacije, zatim saradnja sa Agencijom za bankarstvo FBiH (FBA) na izmjeni postojećih odluka o minimalnim standardima za banke, kao i na nacrtu Uputstva o izmijenjenom načinu evidentiranja i izvještajnog iskazivanja rezervi za kreditne gubitke, te tumačenje i izvještavanje Ministarstva finansija FBiH o primjeni kontnog okvira i novih izvještajnih obrazaca za 2011. godinu.
Bez zakonskih izmjena
Pomenute su i aktivnosti na otklanjanju, kako je rečeno, diskriminirajuće kamatne stope od 10,03 posto u izračunu poreza na dohodak od koristi na kredite zaposlenika banaka.
Korespondencija sa nadležnim ministarstvom u dijelu plaćanja turističkih zajednica za koje je uplata tražena od strane Glavnog ureda turističke zajednice FBiH, zatim
zahtjevi u pogledu tumačenja poreski priznatih rezervisanja kod banaka, kao i korespondencija u kontekstu primjene pojedinih odredbi međunarodnih ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
Konstatovano je da za neke zahtjeve još nisu dobijena tražena ili adekvatna tumačenja.
- Uvažavajući trenutne aktuelnosti i očekivane izmjene na usaglašavanju lokalnog računovodstvenog i izvještajnog okvira sa zahtjevima Međunarodnih standarda finansijskog izvještavanja (MSFI), kao i, u tom smislu, već poduzete aktivnosti u Republici Srpskoj, Komisija je razmatrala potrebe za dodatnim tumačenjima i pojašnjenjima bankama u cilju ispravnog postupanja po novim zahtjevima regulatora, istaknuto je na sjednici.
Stoga je konstatovano da u ovoj godini treba inicirati organizovanje raspravnog sastanka sa agencijama za bankarstvo, na kojem bi se zajednički razmotrile izmjene zakonskog okvira i podzakonskih akata, te zatražila izrada detaljnih i formaliziranih uputstava za izradu izvještajnih obrazaca agencija za bankarstvo.
Predstavnici UBBiH su informisali da Poreska uprava Brčko distrikta nije prihvatila većinu preporuka banaka u vezi novog Zakona o porezu na dobit i da najveći problem predstavlja činjenica da nije usvojen prijedlog izmjene člana 10. tog zakona u smislu poreskog priznavanja rezervi za kreditne gubitke kod banaka.
Na taj način se, istaknuto je, poreski tretman rezervisanja u Brčko distriktu izjednačava sa istim u RS, te predstavlja dodatnu akciju koju UBBiH mora poduzeti, uz već započete aktivnosti u komunikaciji sa Poreskom upravom RS.
Zaključeno da se u narednom periodu urgira kod Poreske uprave RS da odgovori na dopise UBBiH, kao i da se iniciraju aktivnosti sa Poreskom upravom Brčko distrikta na prevazilaženju tog problema.
Bilo je riječi i o problemskom aspektu dvostrukog oporezivanja banaka koje posluju u više od jednog entiteta u BiH, a koji proizilazi iz činjenice primjene različitih metodologija obračuna osnovice poreza na dobit u različitim entitetima.
- Na taj način se dešava da, primjera radi, banke sa sjedištem u FBiH za dio svojih poslovnica u RS moraju platiti porez na dobit u iznosu većem od ukupnog poreza na dobit koji se plaća za cijelu banku. Dvostruko oporezivanje nastaje jer FBiH ne želi da prizna dio poreza koji je plaćen na području drugog entiteta, a koji prelazi iznos poreza utvrđen po metodologiji obračuna u FBiH, čulo se na sjednici.
Ocijenjeno je da rješavanje tog problema treba da bude jedna od aktivnosti koja će se podsticati u narednom periodu na način da se primjer jedne od banaka opiše i taj izvještaj pošalje relevatnim tijelima na intervenciju.
Tražiti tumačenje agencije
Izložena je i problematika vezana za dostavljanja prijedloga odluke o rasporedu dobiti, pokrića gubitka uz godišnje finansijske izvještaje, odnosno do 28. februara, uz obrazloženje da, po pravilu, odluke te vrste donose nadležni organi banaka nakon tog datuma. Zaključeno je da se o tome traži tumačenje FBA.
Predstavnici UBBiH su upoznali o trenutnim aktivnostima Udruženja, a najznačajnije se tiču komunikacije sa FBA u pogledu upozorenja o koncentraciji rizika u bankama koju je u januaru ove godine dostavio taj regulator, zatim odnosa sa Upravom za indirektno oporezivanje BiH (UIO) kod oporezivanja SWIFT naknada u platnom prometu,
mjera koje se poduzimaju u smislu zaštite prava zaposlenika banaka koja se, kako se navodi, diskriminiraju oporezivanjem njihovih kredita do 10,03 posto kamatne stope, kao i reagovanja UBBiH na zahtjeve FBA u pogledu obuke i certifikacije osoblja banaka uključenih u poslove sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.
Članovi Komisije
Novi saziv Komisje za računovodstvo i poreze čini: predsjednik Marica Đogić (UniCredit banka Mostar) i članovi Dragica Pejaković (Komercijalna banka Banja Luka), Nadža Muharemović (Post banka Sarajevo), Suada Pita (Razvojna banka FBiH), Biljana Rabitsch (Volksbank Banja Luka), Sabina Mujanović (ProCredit banka Sarajevo) i Enisa Hulusić (Bor banka Sarajevo).