Stav Ministarstva finasija FBiH je diskriminirajući
Komisija za računovodstvo i poreze Udruženja banaka BiH
Komisija za računovodstvo i poreze Udruženja banaka BiH (UBBiH) je, na svojoj četvrtoj sjednici, konstatovala da treba preispitati stav Federalnog ministarstva finansija (u primjeni Zakona o porezu na dohodak) da će se u ovoj godini povoljnim kreditima i pozajmicama, za koje treba obračunavati oporezovanu korist, smatrati oni krediti i pozajmice, odobreni nakon 1.januara ove godine, koje je poslodavac zaposleniku dao bez kamata ili sa kamatom nižom od tržišnog prosjeka, te se u tom slučaju korist koju je uposlenik ostvario utvrđuje kao oporezovani prihod.
Komisija za računovodstvo i poreze Udruženja banaka BiH (UBBiH) je, na svojoj četvrtoj sjednici, konstatovala da treba preispitati stav Federalnog ministarstva finansija (u primjeni Zakona o porezu na dohodak) da će se u ovoj godini povoljnim kreditima i pozajmicama, za koje treba obračunavati oporezovanu korist, smatrati oni krediti i pozajmice, odobreni nakon 1.januara ove godine, koje je poslodavac zaposleniku dao bez kamata ili sa kamatom nižom od tržišnog prosjeka, te se u tom slučaju korist koju je uposlenik ostvario utvrđuje kao oporezovani prihod. U obrazloženju se navodi da taj prihod čini razlika kamata obračunatih primjenom prosječne kamatne stope i ugovorene beneficirane kamatne stope, dok bi oporezovani prihod kod beskamatnog kredita bio u visini obračunatih kamata po prosječnoj kamatnoj stopi.
Takav stav Komisija smatra diskriminirajućim, jer se jedan dio populacije, odnosno bankarski radnici, dovode u neravnopravan položaj u odnosu na druge. Komisija smatra da tretman mora biti isti za sve građane. Ocijenjeno je da se tumačenje ministarstva ne može odnositi na poslovne banke koje su registrovane i imaju odobrenje za obavljanje kreditnih aktivnosti, te kamatnu stopu utvrđuju na samom tržištu kao rezultat odnosa ponude i potražnje, tako da na taj način utvrđena kamata po odobrenim kreditima treba da ima tretman tržišne kamate.
Bilo je riječi i o porezu po odbitku za kreditne linije iz međunarodnih finansijskih institucija. Naime, takvi krediti su oslobođeni te vrste nameta ukoliko su potpisani međudržavni ugovori objavljeni u službenim glasilima. Međutim, u našem slučaju postoje, napomenuto je, potpisani ugovori, ali nisu službeno verifikovani, zbog čega se onda zaračunava porez po odbitku koji međunarodne finansijske institucije neće da priznaju, uz obrazloženje da su potpisali ugovor sa BiH.
- Imamo sporazume koji nisu objavljeni. Država to treba formalno da završi. Neko nije odradio posao - rečeno je na sastanku.
Odlučeno je da se ta problematika sublimira, nakon čega će uslijediti obraćanje državnom ministru finansija, te da se nakon 22. septembra održi zajednički sastanak.
Stav Komisija za računovodstvo i reviziju je da se potvrde o rezistentnosti izdaju jednom godišnje čemu ide u prilog i činjenica da se godišnje prijavljuje porez na dobit.
Jedan od zaključaka je i da se od Vijeća ministara BiH zatraži ažurirana lista zemalja sa kojima je naša država potpisala sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.