Sastanak sa predstavnikom Svjetske banke

Sastanak sa predstavnikom Svjetske banke

Cilj nisu različite vrste izvještavanja

Sastanak-sa-pred-Svjetske-bankeFinansijsko izvještavanje banaka u svjetlu primjene međunarodnih računovodstvenih standarda (MRS) bila je tema sastanka predstavnika Udruženja banaka BiH (UBBiH) sa predstavnikom Svjetske banke, održanom 3.februara u Sarajevu.

Paskal Frerežak (Pascal Frerejacque) iz Ureda Svjetske banke u Beču, odnosno Centra za reformu finansijskog izvještavanja kazao je da je donesen Akcioni plan za sprovođenje reforme u računovodstvu, reviziji i finansijskom izvještavanju i da neke aktivnosti u realizaciji toga plana nisu bile direktno usmjerene na banke nego na agencije za bankarstvo i nadzor osiguranja. Jedna od aktivnosti je i upoznavanje sa finansijskim izvještavanjem banka u BiH, zatim kako se ti izvještaji koriste kod donošenja odluke o kreditiranju, koje vrste izvještaja se prave, te problemi sa kojima se banke susreću u tom domenu.

Predstavnici UBBiH, odnosno Komisije za računovodstvo i poreze informisali su o stanju u bh.bankarskom sektoru i o uslovima u kojima on posluje, kao i o aktuelnoj problematici sa kojom se susreće, posebno u oblasti finansijskog izvještavnja.

Naime, ukazano je na neusklađenost zakonskih i podzakonskih akta u tom domenu, odnosno novog Zakona o računovodstvu FBiH, koji je stupio na snagu 1. januara, sa Odlukom o klasifikaciji aktive Agencije za bankarstvo FBiH (FBA).

Temeljni problem je, kako je istaknuto, što federalni zakon podrazumijeva primjenu MRS, dok ih odluka agencije ne propisuje, što otežava rad, pa bi bilo dobro da se to uskladi, jer sve banke u stranom vlasništvu rade dvije vrste izvještaja, jedan za našeg regulatora, a drugi za vlasnika. Posebno je naglašen problem sa MRS 39 koji je potrebno modifikovati, jer sada, napomenuto je, predstavlja faktor neizvjesnosti.

Stav UBBiH je da bi i ulogu Centralne banke BiH (CBBiH), kao i agencija za bankarstvo trebalo unaprijediti. Ocijenjeno je da bi i pored ograničenja koja uslovljava model currency board u primjeni monetarnih instrumenata, uloga CBBiH u djelovanju bankarskog sektora trebala biti intenzivnija, dok kod supervizora nije dovoljno razrađena uloga regulatora nego uglavnom kontrolora, na čemu bi ubuduće trebalo raditi.

Osvrćući se na problematiku finansijskog izvještavanja banaka u BiH Frerežak je kazao da cilj nisu različite vrste izvještavanja nego zajednički osnovni izvještaj zasnovan na MRS i međunarodnim standardima finansijskog izvještavanja (MSFI),odnosno izvještaji opšte namjene na koje bi se primjenjivali prudencijalni filteri koji bi pokazali kreditni rizik i opšte rezerve.

On je naglasio da MRS 39 nije upotpunosti adekvatan, da se neke njegove odredbe ne primjenjuju, te da ga Evropska Unija (EU) još nije potvrdila. Napomenuo je da će supervizori raditi na revidiranju tog standarda, jer sa njim nisu zadovoljni.