Propao dogovor članica eurozone o porezu na finansijske transakcije

Propao dogovor članica eurozone o porezu na finansijske transakcije

Članice eurozone nisu utorak uspjele da se dogovore o kontroverznom porezu na finansijske transakcije, ali su navele da imaju za cilj postizanje sporazuma sredinom 2016. uprkos protivljenju Britanije.

Plan koji je prvi put predložen 2011. godine da bi prisilio banke i investicijske kuće da plate za ekscese koji su doveli do finansijskog kraha 2008. i dužničke krize u eurozoni, zaglibio je u neslaganjima.

U utorak 10 zemalja eurozone saopćilo je da su se dogovorile o temeljnim aspektima poreza, ali da je Estonija odustala te nisu postigli svoj prvobitni cilj primjene poreza od januara 2016. godine.

"Mi smo jedinstveni da se dogovor mora naći prije idućeg ljeta", kazao je povjerenik za ekonomske poslove EU Pierre Moscovici nakon što su se ministri finansija EU sastali u Bruxellesu.

Predloženi porez ima snažnu podršku iz Njemačke i Francuske, vodećih ekonomskih sila eurozone, ali razgovori su se vukli zbog nejasnoća oko obima poreza, finansijskih proizvoda koji će biti pogođeni i iznosa oporezivanja.

"Cilj je da se razjasne sva otvorena pitanja u prvoj polovini 2016. godine, a onda države mogu odlučiti da li žele da ostanu pri oporezivanju ili ne", rekao je ministar finansija Hans-Joerg Schelling Austrije, zemlje koja vodi pregovore.

Pristalice poreza tvrde da on može pomoći da se izbjegne ponavljanje slabosti finansijskih tržišta koja su gurnula svijet u krizu 2008. godine.
"Ako ne uradimo ništa, mi ćemo ispaštati prilikom naredne velike krize", rekao je Wolfgang Schaeuble, uticajni njemački ministar finansija.

Porez na finanijske transakcije podržale su Francuska, Njemačka, Austrija, Belgija, Grčka, Italija, Portugal, Slovačka, Slovenija i Španija.
Britanija se žestoko protivi porezu, jer se boji da će se primjenjivati na transakcije koje potiču iz Londona, inače globalnog finansijskog čvorišta.

indikator.ba