Poznate naknade za međurazmjenu za kartična plaćanja
Stalni predstavnici Odbora odobrili su, u ime Vijeća, kompromisni sporazum sa Evropskim parlamentom o propisu pokrića naknade za međurazmjenu za kartična plaćanja, saopćenoje Evropske komisije.
Uredba će također pomoći korisnicima da budu informiraniji u izboru instrumenata plaćanja.
Naknadu za međurazmjenu naplaćuju banke izdavači kartice maloprodajnoj banci svaki put kad potrošač načini kupovinu baziranu na kartici. Iako potrošači često nisu svjesni naknade za razmjenu, one koštaju trgovce i potrošače u konačnici desetine milijardi eura svake godine. Nivo naknade za međurazmjenu varira između zemalja članica EU, stvarajući prepreke za unutrašnje tržište.
Pokriće naknade za međurazmjenu će smanjit će troškove za trgovce i potrošače i pomoći u stvaranju širokog EU tržišta plaćanja.
U sklopu kompromisa postignutog sa Parlmentom, sljedeće maksimalni nivoi naknada za međurazmjenu će se primjenjivati 6 mjeseci nakon stupanja na snagu Uredbe:
- Za sve transakcije kreditnim karticama, 0,3% od vrijednosti transakcije.
- Za sve transakcije debitnim karticama, 0,2% od vrijednosti transakcije.
Međutim, za domaće transakcije debitnim karticama, države članice mogu dozvoliti po transakciji naknadu za međurazmjenu ne više od 5 eurocenti u kombinaciji sa 0,2% pokrića. Oni to mogu učiniti pod uvjetom da iznos sheme naknada za međurazmjenu platnim karticama ne prelazi 0,2% godišnje vrijednosti domaćih transakcija debitnim karticama unutar svake sheme platne kartice. Osim toga, u prvih pet godina primjene, države članice mogu primijeniti 0,2% pokrića izračunatog kao godišnji ponderirani prosjek svih domaćih transakcija debitnim karticama unutar svake sheme platne kartice.
- Za domaće platne transkacije koje nisu prepoznatljive kao transakcije debitnim ili kreditnim karticama (transakcije "univerzalnim karticama"), isto pokriće je kao i za transakcije domaćim debitnim karticama. Međutim, u prvoj godini primjene pokrića, države članice mogu definirati do 30% domaćih transakcija "univerzalnim karticama" i transakcije kreditnim karticama na koje se primjenjuje pokriće naknade za razmjenu od 0,3% od vrijednosti transakcije.
Transparentnost
Nova pravila će poticati konkurenciju i olakšati ulazak novih učesnika na tržište, što dovodi do šire dostupnosti instrumenata plaćanja.
Ona će osigurati transparentne mehanizme omogućavajući trgovcima da budu svjesni nivoa naknada koje se plaćaju prilikom preuzimanja kartice. Nova pravila također će poboljšati mogućnost trgovcima da izaberu koje platne kartica će prihvatiti.
Kartične sheme često pokušavaju uvjeriti banke da izdaju svoje kartice puštajući banke da naplaćuju veće naknade. Trgovci prenose svoje troškove za prihvatanja kartičnih plaćanja za svoje kupce podizanjem cijena. U pojedinim kartičnim shemama, koje su pod kontrolom udruženja banaka, ove naknade su multilateralno prihvaćene od banaka članica.
Sljedeći koraci
Kompromis između Predsjedništva Vijeća i Parlamenta je postignut 17. decembra 2014. godine i omogućit će usvajanje zakona u prvom čitanju. Uredba će sada morati biti odobrena od Parlamenta, kako bi se omogućilo konačno usvajanja od Vijeća kada tekst bude revidiran na svim jezicima, navodi Evropska komisija.
Preuzeto sa indikator.ba