Odgovor Evropske bankarske federacije EBA-i o dokumentu o inovativnoj upotrebi korisničkih podataka od strane finansijskih institucija

Odgovor Evropske bankarske federacije EBA-i o dokumentu o inovativnoj upotrebi korisničkih podataka od strane finansijskih institucija

Upotreba podataka eksponencijalno raste u pogledu vrsta, obima i brzine. Podatkovna analitika stvara rastuće nove prilike i za korisnike, koji mogu profitirati od inovativnijih proizvoda i usluga koji su bolje prilagođeni njihovim potrebama, ali i za kompanije koje su u mogućnosti da razviju nove inovativne poslove.
Korisnički podaci su bili u srcu bankarskog poslovnog modela već dugo vremena i imaju uticaj na svaku razinu bankarske aktivnosti. Veliki obim podataka koji se koriste, procesiraju i sakupljaju od strane banaka ima za cilj poboljšanje korisničkog iskustva i zadovoljavanje korisničkih potreba, a u skladu je sa legalnim i regulacijskim zahtjevima i rizik menadžmentom (npr. sprečavanje prevara i pranja novca), ali isto tako doprinosi poslovnim performansama banke.
Povjerenje u banke kao strane od povjerenja je esencijalno za njihovu reputaciju i to je činjenica koja upotpunjava napore i investicije koje se ulažu u održavanje i poboljšanje osnovnih postavki obezbjeđujući sigurnost korisničkih podataka.
Buduće performanse finansijske industrije će umnogome zavisiti od sposobnosti finansijskih institucija da koriste korisničke podatke, od interakcije tih podataka sa produktima i uslugama banaka, i kao najvažnije, sposobnosti banaka da održe postojeći nivo korisničkog povjerenja. Kreatori politika bi trebali usvojiti holistički pristup i osigurati da je EU regulativa također prilagođena digitalnoj stvarnosti i za finansijske usluge. Fokus bi trebao biti na reguliranju aktivnosti radije nego institucija koje pružaju regulative. Ovo nije poziv za nove regulative nego radije prilagođavanje, pojednostavljivanje, otklanjanje prepreka i nedosljednosti i moderniziranje EU regulacijskog okvira.
Nedavno usvojena Generalna regulativa o zaaštiti podataka (GDPR- General Data Protection Regulation) je jedan od najnaprednijih regulacijskih okvira u svijetu u pogledu zaštite ličnih podataka, sa visokim standardima mjera zaštite za korisike i njihove podatke. Odnosi se na bilo koju kompaniju koja kontrolira ili obrađuje lične podatke fizičkih lica iz EU. Prema mišljenju EBF-a nema potrebe za dodatnim mjerama od strane EBA-e specifičnim za finansijski sektor, posebno imajući na umu široku primjenu GDPR-a.
Privatnost i pitanja zaštite podataka bi trebali biti upravljani od strane neutralnih sektorskih regulativa. Međutim, u svom regulacijskom kapacitetu, Evropska bankarska agencija (EBA) bi trebalo da osigura angažman sa agencijama za zaštitu podataka i Radnom grupom za Član 29, koji se odnosi na to da mjere zaštite korisničkih podataka trebaju biti uzete za bilo koju stranu koja nudi finansijske usluge i koja je uključena u pristupanje, čuvanje, obradu i upravljanje korisničkim podacima bez obzira da li je u pitanju tradicionalni bankarski biznis ili ne ( i zbog toga narovno ne spada u EBA područje djelovanja). Važnost posjedovanja prikladnog kompetativnog okuženja među ostalim igračima koje će osigurati široko dostupne visoke standarde i, na kraju, povećati povjerenje korisnika, bi trebao biti ključni razlog za to da ne samo banke bude obavezne da usklade visoke standarde kako bi koristile lične podatke. Štaviše, ako takvo okruženje ne postoji onda banke neće biti u mogućnosti da se ravnopravno takmiče u novoj digitalnoj eri gdje su podaci lideri biznisa (npr. osiguranje visokih standarda kvaliteta podataka dok istovremeno prisiljenost na pokretnost podataka po cijeni koja ne predstavlja pravu vrijednost podataka pohranjenih u bankama može dovesti do komptativnih nedostataka i negativnog uticaja na bankarsku industriju i njene korisnike).

indikator.ba