Nacrt izvještaja o FinTechu: Uticaj tehnologije na budućnost finansijskog sektora
Odbor za ekonomsku i monetarnu politiku Evropskog partlamenta
Nove tehnologije brzo mijenjaju prirodu finansijske infrastrukture širom svijeta. Ovo predstavlja jedinstvenu priliku za Europu. Sada je do kreatora politika da naprave pravi izbor i stvore pogodno okruženje tako da Europa može imati koristi u punoj mjeri.
'FinTech' se često odnosi na određenu scenu startupa koji mijenjaju finansije sa inovacijama.
Ova definicija se ne može biti upotrijebljena u ovom nacrtu izvještaja, zbog toga što to isključuje veliki broj relevantnih aktera. Umjesto toga FinTech može biti shvaćen kao finansije koje omogućuju nove tehnologije, pokrivajući čitav niz finansijskih usluga, proizvoda i infrastrukturu. To, takođe uključuje Insurtech, korištenje novih tehnologija u osiguranju, i RegTech, primjenu novih tehnologija za usklađenost sa propisima. Sadašnji rast FinTecha dolazi nakon nastanka različitih tehnoloških dostignuća u kratkom vremenskom periodu, nazvanih Umjetna inteligencija, Cloud Computing i Distributed Ledger Technology (DLT).
To pruža nove mogućnosti poput mobilnog plaćanja, otvorenog bankarstva, crowdfundinga, virtualne valute i robo-savjeta. FinTech može dovesti do značajnih prednosti, kao što su smanjenje troškova, povećanje efikasnosti i više transparentnosti. To može biti na efikasno sredstvo za finansijsku inkluziju, stvaranje usluga na visokom nivou za one koji nisu mogli prije da ih priušte.
Pored toga, FinTech može omogućiti prekogranične finansijske tokove i infrastrukturu kroz alternativno kreditiranje i kanale ulaganja. FinTech revolucija koju trenutno iskušavamo je globalna. Tokom proteklih godina globalne FinTech investicije su skočile. Glavnina tih investicija je u Sjedinjenim Američkim Državama, sa Silikonskom dolinom kao važnim doprinositeljem. Takođe, Azija i Izrael se razvijaju u tom pogledu. SAD, Kina i Izrael domaćini su više od polovine 10 najvećih FinTech kompanija. Ako Europa želi ostati konkurentna, brze inovacije sada trebaju biti normirane. To nije samo važno za finansijsku infrastrukturu u Evropi, nego takođe i za za realnu ekonomiju, sa benefitima za potrošače i preduzeća koje profitiraju od poboljšanih finansijskih usluga.
Bez obzira na sve prednosti, FinTech nas suočava sa suštinskim pitanjima regulatorne, društvene prirode. Zaštita potrošača i stabilnost finansijskog sistema moraju biti ključni brige u tom pogledu. Zajedno sa konkurentnošću evropske ekonomije mogu se napraviti tri prioriteta nacrta ovog izvještaja. Ovaj nacrt izvještaja ne namjerava dati tehnička rješenja. Međutim, ima namjeru da postavi prava pitanja. To bi trebao biti prvi korak u procesu stvaranja buduće evropske politike u oblasti finansijske tehnologije.
Definiranje okvira EU-a za FinTech
FinTech predstavlja kamen temeljac modernog digitalnog društva koji trebamo u nastojanju da se suočimo s konkurencijom sa ostatkom svijeta. Stoga, Evropska komisija će predstaviti sveobuhvatan akcioni plan koji će ojačati FinTech u Europi.
Što se tiče trenutnog angažmana EU, FinTech spada u okvir strategije unije tržišta kapitala i jedinstvenog digitalnog tržišta. Postojeće uredbe, kao GDPR, PSD2 ili MiFID, već utiču na razvoj FinTecha. Nadzor financijskih usluga, koji se dešava na evropskom nivou, je također područje zabrinutosti. Nije namjera ovog nacrta izvještaja da predloži konkretne zakonodavne akcije na PR\1114595EN.docx 9/11 PE597.523v01-00 EN Komisije. Moramo biti oprezni sa stvaranjem novih pravila, jer mnogo je još nejasnoća oko budućih kretanja finansijskih tehnologija. Bolja polazišna tačka je istraživanje gdje važeći zakonski propisi izazivaju nejasnoće ili barijere i identifikuju gdje su potrebne dodatne akcije.
Evropska komisija mora uspostaviti uzorak u tom pogledu, radeći kroz nekoliko DG-a i područja politike u toku formulacije strategije za FinTech. FinTech akteri su već sebi "razbili silose" (eliminisanje dupliranja napora). Često oni nude proizvode u različitim višestranim vezama. Značajan razvoj u tom smislu je "otvoreno bankarstvo", koje omogućava trećoj strani da ponudi financijske usluge tako što se uvezuje sa infrastrukturom banke putem API-ja. U kontekstu ovog raznolikog lanca vrijednosti, važno je zaštititi fer konkurenciju i isto konkurentsko polje za sve. Princip 'iste usluge: ista pravila' je ključ.