Moskovici: 2016. će biti godina korporativne porezne reforme i fiskalne transparentosti

Moskovici: 2016. će biti godina korporativne porezne reforme i fiskalne transparentosti

Godina 2016. bi trebalo da bude godina korporativne porezne reforme i fiskalne transparentnosti, kazao je komesar za poreze Pierre Moscovici parlamentarcima iz Specijalnog komiteta o poreznim propisima i Komiteta za ekonomska i monetarna pitanja na ročištu u ponedjeljak navečer.

"Imamo ozbiljan problem sa izbjegavanjem poreza i nedostatkom transparentnosti. Previše ljudi je tretirano na drugačiji način ", rekao je Moscovici.

Parlamentarci iz većine političkih grupa ohrabrili su komesara da pokaže ambiciju i idu dalje od nedavnih sporazuma OECD-a i G20 protiv erozije poreske osnovic i premještanja profita (BEPS).

Erozija osnovice i premještanja profita

Moscovici je obećao da će predstaviti ambiciozni paket protiv izbjegavanja poreza do kraja januara. Ovaj paket, za koji je rekao da će biti kamen temeljac njegovog rada u narednim mjesecima, uključuje pravne i ne-pravne prijedloge koji se fokusiraju na unutrašnje (EU) i vanjske (treće zemlje) dimenzije.

Moscovici se osvrnuo i na paket porezne transparentnosti i akcioni plan za inicijative kotporativnog oporezivanja, koje su već u toku. On je, ipak, napomenuo da Vijeće ministara može naići na teškoće oko dogovora o ambicioznim mjerama, budući da je jednoglasnost pravilo za oporezivanje a neke zemlje članice pokazuju otpor.

Konsolidirana zajednička porezna osnovica u dvije faze

Komisija je naklonjena konsolidiranoj zajedničkoj korporativnoj poreznoj osnovici (CCCTB), ali preduzima dvofazni pristup koji počinje sa zajedničkom korporativnom poreznom osnovicom. Konsolidacija treba slijediti u drugoj fazi, rekao je Moscovici, dodajući da "ćemo početi sa anti-BEPS direktivom krajem januara, bnudući da za to već postoji dogovor na nivou G20 i OECD-a".

Izvještavanje od zemlje do zemlje

Vraćajući se na parlamentrane preporuke da izvještavanje od zemlje do zemlje o profitu, plaćenim porezima i subvencijama primljenim od multinacionalnih kompanija treba biti obavezno i javno, Moscovici je rekao da je procjena uticaja za takve mjere na putu i da će sačiniti prijedlog, vjerovatno u proljeće 2016. godine, zajedno sa svojim kolegama Jonathanom Hillom i Verom Jourovovom. On je, ipak, upozorio da takve mjere ne bi trebalo da dovedu do negativnih konkurencijskih efekata za kompanije iz EU.

Državna pomoć u zemljama BENELUX-a

Pozivajući se na odluke koje je donio povjerenik za konkurenciju Margrethe Vestager o državnoj pomoći u Luksemburgu (Fiat), Nizozemskoj (Starbucks) i Belgiji (šema "viška profita" ), mnogi članovi Evropskog parlamenta pozvali su da porez koji te zemlje moraju vratiti od firmi ne idu na "krivicu" samih zemalja, nego i na druga mjesta, kao što je u drugim konkurencijskim slučajevima.

Minimalna efektivna porezna stopa

Mnogi parlamentarci zamolili su Moscovica za njegovo viđenje izvodljivosti minimalne efektivne proezne stope, ali kao i luksemburški ministar finansija Pierre Gramegna, i on je naglasio da će rasprava o tome u Vijeću biti teška.

Substandardna razmjena informacija o poreznim propisima

Ranije u ponedjeljak Odbor za ekonomske i monetarne poslove Parlamenta Gramegna je na sastanku o dostignućima odlazećeg EU Predsjedništva Luksemburga, rekao da je razmjena informacija o poreskim odlukama zemalja članica EU " bila " minimalna ". Ona je bila od male pomoći za komesarki Vestager u istragama o tome da li su kršena pravila o državnoj pomoći.

Preuzeto sa indikator.ba