Izvještaj Transparency Internationala: ECB-u nedostaje demokratske legitimnosti

Izvještaj Transparency Internationala: ECB-u nedostaje demokratske legitimnosti

U 2012., Mario Draghi je obećao da će „uraditi sve što je potrebno da se sačuva euro“. Pet godina kasnije, nije pitanje da li bi neka nova vrsta Programa monetarnih transakcija mogla spasiti euro, nego radije to je pitanje demokratske legitimnosti. U svom izvještaju „Dvije strane istog novčića? Neovisnost i odgovornost u ECB-a“, Transperancy International naglašava da ECB mora da poveća svoj demokratski nadzor i odgovornost ukoli želi da euro preživi narednu krizu.

Iako je Evropska centralna banka igrala glavnu ulogu u spašavanju ekonomskog i finansijskog sistema, Transparency International naglašava potrebu za poboljšanjem demokratske legitimnosti i nadzora ove institucije: „ Dok je ECB uradio više nego ijedan drugi faktor da spasi finansijski i ekonomski sistem euro područja od kolapsa, njegove aktivnosti povezane sa krizom su otišle daleko iznad onoga za što su ga njegovi arhitekti zamislili kroz ulogu centralne banke, i zahtjeva za veći nadzor.“

Studija koju je proveo Transperancy International daje 18 preporuka kako ECB može da poboljša svoje upravljanje u svoju demokratsku legitimnost.

Izvještaj naglašava nedostatak političkog liderstva i davanje novih ovlaštenja bez odlučnih reformi koje su dovele do toga da ECB zaluta u područje donošenja političkih odluka bez prikladnog demokratskog nadzora. Organizacija upozorava da ECB-ova neovisnost limitira njegovu odgovornost prema građanima.

Transparency  International osuđuje činjenicu da izabrani političari predaju svoje odgovornosti neizabranim tehnokratima kojima je ostavljeno da „urade prljavi posao“ za njih. ECB-ova odluka ne bi trebala biti bazirana samo na tehničkim faktorima nego bi trebala da uključi i političke činjenice: „jasne odluke koje utiču na sudbinu cijelih ekonomija bi trebale imati neku vrstu demokratskog nadzora. ECB ne bi trebao biti u poziciji da povlači okidač o članstvu zemlje u EU, odluka koja u krajnjoj liniji leži na demokratski izabranim političarima“.

Izvještaj pozdravlja poboljšanja transparentnosti puublikacijom Governing minutes i dnevnicima članova Izvršnog odbora ali predlaže da bi ECB trebao objavljivanje svojih odluka, preporuka i mišljenja učiniti pravilom.

U pogledu svog odnosa sa drugim institucijama, Transparency International preporučuje da ECB traži dogovor sa Eurogroupom i EP-om naglašavajući procedure političkog usvajanja  mjera koje su neophodne ali sežu iznad mandata banaka (npr. kada ECB šalje pisma sa specifičnim preporukama vladama). Transparency International također poziva ECB da se pridruži registru transparentnosti za EU lobi organizacije.

www.indikator.ba