Implementacija standarda Bazelskog komiteta o kamatnim stopama

Implementacija standarda Bazelskog komiteta o kamatnim stopama

Mr Oliver Guersent, generalni direktor

DG Financial Stability, Financial Services and Capital Markets Union

Evropska komisija

Email: [email protected]

21 oktobar 2016.

 Predmet: Implementacija standarda Bazelskog komiteta o kamatnim stopama

Rizik bankarskih poslova u EU legislativi

 

Dragi gosp.  Guersent,

Dragi Olivere,

EBF razumije da Evropska bankarska agencija (EBA) planira da revidira svoje sadašnje Smjernice, posebice SOT (Standard Outlier Test) kalkulacije kao i zahtjeve javnog objavljivanja. Uticaj predloženih promjena za outlier test evropskih bankarskih poslovnih modela je zabrinuo mnoge naše članove i trebao bi da bude pažljivo analiziran. Mi također vjerujemo da bi neke prilagodbe BCBS stndarda (Basel Committee’ on Banking Supervision) o zahtijevima  javnog objavljivanja trebale biti razmatrane da bi se osiguralo dovoljno snabdijevanje javnih informacija.

BCBS je objavio IRRBB standard (Standards on Interest Rate Risk in the Banking Book) u aprilu 2016. godine nakon nekoliko godina dubokih diskusija  među regulatorima kao i unutar industrije. BCBS je reafirmirao svoje ranije, dugoročne stavove da je IRRBB bolje obuhvaćen u okviru Pillar-a 2.

BCBS je zaključio da je IRRBB heterogen po prirodi i da složenosti sadržane u formulaciji standardiziranih mjera za IRRBB ne bi bile dovoljno tačne i rizično osjetljive da bi se koristile kao alat za postavljanje regulacijskih kapitalnih zahtjeva.

Zaključci Bazelskog komiteta su naročito važni za Evropu imajući na umu raznovrsnost IRRBB-a evropskih banaka zbog različitih poslovnih modela i okruženja u kojima one posluju.

BCBS standardi su u velikoj mjeri konzistentni sa sadašnjim EBA Smjernicama o upravljanju rizikom kamatnih stopa proizašlim iz netrgovinskih aktivnosti objavljenim u maju 2015. godine. Štaviše, BCBS standardi ažuriraju principe za upravljenje IRRBB-om, naročito definiciju kao i prag koji se primjenjuje za SOT test čija uloga je da identificira banke  sa IRRBB ekspozicijom koje zahtijevaju supervizijski angažman, i moguće korektivne mjere.

BCBS standardi predlažu proširenje propisanih scenarijakamatnih stopa za koje bi SOT trebao biti računat od 2 do 6, i izmjenu trenutnog praga od 20% za Tier1 plus Tier 2 na 15% za Tier 1. Ovo doprinosi materijalnoj redukciji SOT praga.  Kako je SOT dio CRD1 direktive (Capital Requirements Directive), transpozicija BCBS standarda u Evropi će vjerovatno zahtijevati amandman na CRD.

Zahtjev za amendmiranje Člana 98 CRD-a u svjetlu promjena SOT-a daje priliku da se u okviru CRR/CRD razjasne okolnosti pod kojima će kapital Pillar II  biti potreban za IRRBB da bi se osigurala njegova konzistentna aplikacija u EU jer trenutna formlacija pravila u CRD-u i CRR-u dozvoljava različite interpretacije načina na koji kapitalni zahtjevi Pillara 2 mogu biti nametnuti. U pogledu EBF-a trebalo bi jasno razjasniti da:

  • Pillar II kapitalna naplata bi samo trebala biti obavezna kada je banka izložena riziku od gubitka za razliku od varijabilnih rizika zbog IRRBB-a. Rizik koji isključivo kreira varijabilnost u P&L–uili ekonomsku vrijednost (npr. IRRBB zbog investicija ili tekuće nekamatne obaveze i nekamatni kapital) ne bi trebao biti subjekt kapitalne naplate imajući na umu odsustvo rizika gubitka;
  • standardizirane IRRBB mjere ne bi bile dovoljno tačne i rizično osjetljive da bi se koristile kao alat za postavljanje kapitalnih zahtjeva direktno ili indirektno (kroz poređenje internih kalkulacija  sa standardiziranim mjerama) imajući na umu različitost proizvoda, jurisdikcija  i ponašanja klijenata, kao i IRR prakse upravljanja širom Evrope Iz ovoga slijedi da nijedan element standardiziranog okvira postavljenog u sektoru IV ne bi trebao biti prepisan u CRD;
  • SOT bi se trebao samo koristiti od strane supervizora da bi se identificirale banke čija IRRBBekspozicija zahtjeva supervizorski angažman i moguće korektivne mjere. I ne bi trebalo da igra ulogu u kalkulaciji kapitala (tačka koja je jasno izložena u EBA Smjernicama).

EBF bi željela dati svoj doprinos razmatranjima kako da se BCBS standardi ugrade u Evropsku regulativu obezbjeđujući detaljniji pregled naših stavova o implementaciji Bazel I IRRBB standarda u Evropi. Mi smo spremni da se sastanemo sa vama u tu svrhu. 

Vaš iskreno,

Wim Mijs

Chief Executive

Cc: Mr Klaus Wiedner, Head of Unit, Bank Regulation & Supervision, European Commission

indikator.ba