Evropska šema osiguranja depozita: Dovršetak bankarske unije

Evropska šema osiguranja depozita: Dovršetak bankarske unije

Kao dio svoje ambicije da kompletira bankarsku uniju, Evropska komisija predlaže uvođenje Evropske sheme osiguranje depozita (EDIS), kako bi se smanjila mogućnost prelijevanja rizika usljed bankrota lokalnih banaka na finansijsku stabilnost ekonomske i monetarne unije u cjelini.
Prema prijedlogu od 24. novembra 2015. godine, EDIS bi bio treći stub bankarske unije i postepeno će se uvoditi, u tri odvojene faze između 2017. i 2024. godine, dopunjujući nacionalne sheme garancija depozita. To, takođe, ima implikacije za ukupni okvir spašavanja banaka u okviru Jedinstvenog mehanizma spašavanja (SPO) s ozbirom da Komisija predlaže izmjene i dopune SRM Uredbe (EU) br 806/2014, uvođenjem zajedničkog sistema osiguranja depozita od 2024. godine.

Paralelno s tim, Komisija je objavila prijedlog dodatnih mjera za podjelu rizika i smanjenje rizika u bankarskom sektoru. To uključuje osiguravanje odgovarajućih resursa za apsorpciju gubitaka za banke i mjere za poboljšanje usporedivosti rizične aktive.

Nedavno je predsjednik ECB-a, jedan od autora Izvještaja pet predsjednika, rekao da on smatra da će Evropska shema osiguranja depozita biti od vitalnog značaja i prioritet.
Političke kontroverze proizlaze iz same ideje podjele rizika među učesnicama nacionalnog sistema garancija depozita i vlasti (i potencijalno moralnog hazarda), u
zamjenu za veću ukupnu stabilnost. Štaviše: zajednički sistem stvara samo kredibilitet, dok drugi žele da prvo vide mjere smanjenja rizika.
Zajednički sistem će bankarske profile rizika (i na taj način njihov doprinos u garantni fond) porediti sa svim bankama u bankarskoj uniji a ne samo u odnosu na svoje nacionalne konkurente. S obzirom na trendove volumena depozita i odnosa kredita i depozita, zemlje EU variraju od 50% do više od 170%.

www.indikator.ba