EU: Poboljšana direktiva protiv zloupotreba u plaćanju poreza
Evropsko vijeće poboljšalo je izmijenjenu direktivu matica-podružnica, dodajući obavezujuću klauzulu protiv zloupotreba kako bi se spriječilo izbjegavanje poreza i onemogućila agresivna porezna planiranja korporativnih grupa.
Cilj je da se zaustavi zloupotreba direktive matica-podružnica u svrhu izbjegavanja poreza, i da se postigne veća dosljednost primjene u različitim državama članicama. Klauzula protiv zloupotreba će spriječiti države članice da koriste prednosti direktive za aranžmane koji nisu "istinski", odnosno da koji daju poreznu prednost bez odražavanja ekonomske stvarnosti.
Klauzula je formulisana kao "de minimis" pravilo, što znači da države članice mogu primjenjivati strožija nacionalna pravila, dokle god ispunjavaju minimalne zahtjeve EU.
Direktiva matica-podružnica (2011/96 / EU), koja je usvojena u novembru 2011. godine, ima za cilj da osigura da se profiti prekograničnih grupa ne oporezuju dva puta. To zahtijeva od država članica da izuzmu od oporezivanja dobit koju su primile matične kompanije od svojih podružnica u drugim državama članicama.
U novembru 2013. godine, Komisija je predložila izmijenu direktive sa dvostrukim ciljem - borba protiv neusklađenosti hibridnih kredita i uvođenje općeg pravila protiv zloupotrebe.
U maju 2014. godine, Vijeće je odlučilo razdvojiti prijedlog za rješavanje ova dva pitanja. U julu 2014. godine, usvojena je, kao prvi korak, odredba za sprečavanje korporativnih grupa da koriste hibridne kreditne aranžmane radi izbjegavanja dvostrukog oporezivanja pod direktivom.
U međuvremenu je nastavljen rad na klauzuli protiv zloupotreba, i dogovor je postignut u decembru 2014. godine.
Rok za države članice
Države članice će imati rok do 31. decembra 2015. da uvedu anti-zloupotrebno pravilo u nacionalno pravo. Isto važi i za transpoziciju amandmana iz jula 2014 za rješavanje neusklađenosti hibridnih kredita.
Rad u OECD
Pitanje izbjegavanja poreza na dobit je visoki politički prioritet, kako na nivou EU, tako i na međunarodnom planu. OECD-ov rad u vezi sa erozijom i premještanjem dobiti je podržan kao put naprijed na nedavnim G20 i G8 sastancima.
U decembru 2014. godine, Evropsko vijeće istaklo je "hitnu potrebu da se unaprijede napori u borbi protiv izbjegavanja poreza i agresivnog poreznog planiranja, kako na globalnom nivou, tako i u EU".
Preuzeto sa indikator.ba