ECB objavila konačan popis 120 banaka koje će direktno nadzirati
Evropska centralna banka (ECB) 4. septembra je objavila konačni popis od 120 najvećih banaka u eurozoni, u kojima će od 4. novembra u okviru tzv. prvog stupa bankarske unije početi neposredni nadzor.
Na konačnom popisu je 120 velikih banaka u eurozoni, uključujući sve sistemski važne međunarodne bankarske grupa, keje predstavljaju oko 85 posto bankarskog sistema u eurozoni, i u njima će se obavljati pregled kvalitete aktive, kojeg će na koncu slijediti stres test. Rezultati ovog sveobuhvatnog pregleda banaka u eurozoni će biti dostupni u drugoj polovini oktobra.
Osnova za razvrstavanje banaka su konačni rezultati za godinu, ukupna imovina, njihov značaj za nacionalnu ekonomiju i ekonomiju cijele Unije, opseg njihovih prekograničnih aktivnosti, ali i to da li se prijavljuju za državne potpore.
Ovaj popis će se redovno revidirati, pri čemu će do pregleda redovno dolaziti najmanje nakon objave godišnjih rezultata poslovanja. Ako dođe do pripajanja banaka, uslijedit će takođe revizija popisa.
Nadzor nad manje značajnim bankama će provoditi nacionalni supervizori, dok se Evropska centralna banka može u bilo kojem trenutku odlučiti za direktnu kontrolu u tim institucijama, ako je to potrebno.
Spisak značajanih superviziranih entiteta i spisak manje značajnih institucija
(Posljednje informacije na dan: 04.9.2014)
- A.Spisak značajnih superviziranih entiteta
U skladu sa Članom 49(1) (EU) Uredbe br. 468/2014 Evropske Centralne banke (ECB/2014/17)[1] (Okvirna Uredba SSM-a), ECB je izdao spisak koji sadrži imena svih superviziranih entiteta[2] i superviziranih grupa[3] koje su direktno nadgledan od strane ECB-a („značajni supervizirani entiteti“ i „značajne supervizirane grupe“, kao što je definirano u Članu 2, tačkama 16 i 22 okvirne Uredbe SSM-a[4]) precizirajući specifične osnove za taj vid direktne supervizije te, u slučaju klasifikacije kao značajnog na temelju kriterija veličine, ukupne vrijednosti superviziranog entiteta ili aktive supervizirane grupe.
- B.Spisak manje značajnih insititucija
ECB je također objavio spisak entiteta superviziranih od strane nadležnih nacionalnih autoriteta (NCA/NNA). U skaladu sa Članom 49(2) okvirne Uredbe SSM-a, spisak sadrži imena superiviziranih entiteta kako se navodi u Članu 2, tačka (20)[5] u kombinaciji sa Članom 2, tačka (7)[6], okvirne Uredbe SSM-a, a koje su okaraterisane kao „manje značajne institucije“ u skladu sa Članom 6(4) Uredbe SSM-a, kao i naziv nadležne NCA/NNA. Unosi obilježeni asteriksom (*) se odnose na supervizirane entitet, koji, iako ispunjavaju neki od uvjeta Uredba SSM-a i kao takvi mogu biti kvalifikovani kao značajni, klasifikovani su od strane ECB-a kao manje značajni zbog pojedinih okolnosti u skladu sa petim pod-paragrafom Člana 6(4) Uredbe SSM-a i Članom 70 okvirne Uredbe SSM-a.
Oba spiska su napravljena na osnovu informacija dostvaljenih od strane NCA/NNA zaključno sa 30. junom 2014. godine. Ažuriranje nakon refrentnog datuma od strane NCA/NNA su uključena. Ovaj spisak će redovno biti ažuriran od strane ECB-a.
[1] (EU) Uredba br. 468/2014 Evropske Centralne banke od 16. aprila 2014. godine uspostavlja okvir za saradnju unutar Jedinstvenog nadzornog mehanizma između Evropske Centralne banke i nadležnih nacionalnih autoriteta te imenovanih nacionalnih autoriteta (Okvirna Uredba SSM-a) (ECB/2014/17) (OJ L 141, 14.5.2014, p. 1).
[2] „Supervizirani entitet“ predstavlja bilo koji od navedenih: (a) kreditnu instituciju osnovanu u Članici učesnici; (b) finansijsku holding kompaniju osnovanu u Članici učesnici; (c) kombinovani finansijski holding osnovan u Članici učesnici pod uvjetom da ispunjava uvjete iz Člana 2, tačka (21)(b) okvirne Uredbe SSM-a; filijalu osnovanu u Članici učesnici od strane kreditne institucije koja je osnovana u Članici koja ne učestvuje.
[3] Kako je definirano Članu 2, tački (21) u Okvirnoj Uredbi SSM-a.
[4] „Značajan supervizirani entitet“ znači oboje (a) značajni supervizirani entitet u eurozoni država članica; i (b) značajan supervizirani entitet u članici učesnici izvan eurozone. „Značajna supervizirana grupa“ predstavlja superviziranu grupu koja ima status značajne superivzirane grupe u skaldu sa Odlukom ECB-a na osnovu Člana 6(4) ili Člana 6(5)(b) EU regulatornog Vijeća br. 1024/2013 od 15. oktobra 2013. godine koje dodjeljuje specifične zadatke Evropskoj Centralnoj banci u pogledu pravila koja su vezana za preducionu superviziju kreditnih institutcija (OJ L 287, 29.10.2013, p. 63) (Uredba SSM-a).
[5] Pogledati fusnotu br. 2.
[6] „Manje značajan supervizirani entitet“ podrazumijeva oboje (a) manje značajan supervizirani entitet u eurozoni država članica i (b) manje značajan supervizirani entitet u članici izvan eurozone koja učestvuje u državi članici.