CIBAFI daje svoje komentare o BCBS-ovom pristupu mjerenja operativnog rizika
U skladu sa svojom ulogom zagovornika Industrije islamskih finansijskih usluga (IFSI), Generalni odbor za islamske banke i finansijske institucije (CIBAFI), međunarodna krovna organizacija islamskih finansijskih institucija, objavila je da je predala zajedničke komentare svih svojih članova Bazelskom komitetu za superviziju banaka (BCBS) o Konsultacijskom dokumentu o standardiziranom pristupu mjerenja operativnog rizika, koji je bio otvoren tri mjeseca za javno konsultovanje počevši od 4. marta 2016. do 3. juna 2016. godine.
CIBAFI se zahvalio BCBS-u što je pružio priliku IFSI da komentariše ovaj Konsultacijski dokument prije predloženog uklanjanja AMA (Advanced Measurement Approach) pristupa iz regulacijskog okvira i njegove zamjene sa SMA (Standardised Measurement Approach).
Komentari koje je CIBAFI dao odnose se na tri glavne kategorije:
1. Povlačenje unutrašnjeg modela
2. Karakterističan tip rizika u islamskim bankama: Rizik neusklađen sa šerijatskim zakonom (SNCR- Shariah Non-Compliance Risk)
3. Karakteristični bankarski račun u islamskom bankarstvu: Postupanje sa investicijskim računima za podjelu profita (PSIAs- Treatment of Profit Sharing Investment Accounts)
Kao prvo, CIBAFI priznaje inherentnu složenost AMA pristupa i nedostatak mogućnosti poređenja kao posljedicu prakse velikog broja unutrašnjih modela. Prema zapažanjima CIBAFI-ja, AMA pristup je korišten od strane relativno malog broja islamskih banaka (uglavnom su u pitanju velike banke). Zbog toga, CIBAFI očekuje da će povlačenje unutrašnjih modela generalno gledano imati ograničen uticaj na islamske banke.
Kao drugo, CIBAFI naglašava da poseban tip rizika, neusklađenost sa šerijatskim zakonom (SNCR) za islamske banke, što je jedan od ključnih rizika koji razlikuje islamske banke od njihovih konvencionalnih kolega, nije obrađen u BCBS Konsultacijskom dokumentu. Međutim, CIBAFI je iskoristio ovu priliku da predloži BCBS-u kako bi se ovaj problem trebao riješiti poštujući opcije ili Pillar1 ili Pillar2. Na osnovu komentara članova CIBAFI-ja, predloženo je da SNCR pripada reputacijskom riziku koji u svakom slučaju spada pod Pillar2.
Na kraju, CIBAFI naglašava potrebu da se pojasni klasifikacija prihoda deriviranog iz PSIA računa, tj. Investicijskih računa za podjelu profita. Zaista, da bi se predloženi SMA primijenio na PSIA račune islamskih banaka biće nephodno mapirati prihode banaka od ovih računa iz Biznis indikator definicije BCBS-a. Naročito, prihod iz PSIA računa može biti tretiran ili kao „Kamata, operativni najam i dividenda", ili može biti obilježen kao „usluge" što podrazumijeva PSIA račune kao aktivnost upravljanja imovinom što generira naknadu i proviziju. Bez usmjerenja kako bi se ovo uradilo, postoji rizik da će različiti regulatori specificirati različita tumačenja na osnovu njihovog ophođenja prema drugim svrhama, i ovo može voditi ka neopravdanoj nedosljednosti u kapitalnim zahtjevima za operativni rizik.
CIBAFI potvrđuje da postoje različiti stavovi kako među regulatorima, tako i među islamskim bankama općenito po pitanju šta bi tačna klasifikacija PSIA računa u okviru Biznis indikatora trebala biti. Zbog toga, CIBAFI vjeruje da postupanje sa PSIA računima može postati pitanje supervizijske diskrecije, uzimajući u obzir različite prakse u vezi sa PSIA računima širom različitih jurisdikcija. Međutim, bilo bi korisno kada bi praktični uticaj različitih postupaka bio procijenjen kao dio QIS-a, kako bi bilo moguće procijeniti da li ustvari ovi postupci vode ka materijalnim razlikama u kapitalnim zahtjevima.
CIBAFI izražava svoje divljenje prema radu koji BCBS čini kako bi se održale čvrste regulatorske prakse i naglašava potrebu da BCBS uskladi svoj rad priznavajući razmatranja Islamske finansijske industrije.
Pored zagovaranja politika i regulative, CIBAFI nastavlja da podržava Industriju islamskih finansijskih usluga kroz različite aktivnosti i incijative. Ovo uključuje obezbjeđenje platforme stakeholderima iz industrije da diskutuju novonastale teme, te predstavlja industriju na većim međunarodnim finansijskim događajima i dijeli znanje kroz specijalizirane publikacije i sveobuhvatne trening programe.