Baselski odbor: Revidirani okvir za kapitalne zahtjeve za tržišne rizike

Baselski odbor: Revidirani okvir za kapitalne zahtjeve za tržišne rizike

Bazelski odbor za superviziju banaka donio je revidirane minimalne kapitalne zahtjeve za tržišni rizik u skladu sa dogovorom sa svojim nadzornim tijelom - Grupom guvernera i šefova supervizije (Ghos). Revidirani okvir tržišnog rizika je ključna komponenta ukupnih napora Baselskog odbora za reformu globalnih regulatornih standarda kao odgovor na globalnu finansijsku krizu.
Period izloženosti teškom tržišnom stresu 2007-08 oslabio je okvir za kapitalne rizike iz aktivnosti trgovanja. U 2009. godini Odbor je uveo niz revizija Basel II okvira za tržišni rizik rješavajući najhitnije nedostatke. Osnovni pregled knjige trgovanja je takođe iniciran da bi se pozabavilo nizom strukturnih nedostataka u okviru koji nisu razmatrani tom revizijom revizija.

Svrha revidiranog okvira tržišnog rizika je da osigura da standardizirani i interni model pristupa tržišnom riziku ispostavi kredibilne kapitalne rezultate i promovira dosljednu primjenu standarda od jurisdikcija. Konačni standard uključuje promjene koje su učinjene nakon dva konsultativna dokumenta objavljena u oktobru 2013. godine i decembru 2014. Godine i nekoliko studija kvantitativniog utjecaja.

Ključne karakteristike revidiranog okvira uključuju:

Revidirana granica između knjige trgovanja i bankarske knjige. Bolje definirana granica će poslužiti kako bi se smanjili poticaji za arbitražu između bankarske i regulatorne knjige trgovanja, poštujući bankaske prakse upravljanja rizicima.

Revidirani interni modeli za tržišni rizik. Novi pristup uvodi još rigoroznije odobrenje modela pristupnog procesa omogućavajući supervizorima da uklone interno modeliranje odobrenja za pojedinačne trgovine. To, takođe, omogućava dosljedniju identifikaciju i kapitalizaciju materijalnih faktora rizika kroz banke, i postavlja ograničenja na efektima smanjenja kapitala u toku hedžinga i diversifikacije.

Revidirani standardizirani pristup za tržišne rizike. Standardizovani pristup je preuređen kako bi se napravilo da bude dovoljno rizično-osjetljiv da služi kao vjerodostojna rezerva, kao podloga za interne modele pristupa, istovremeno pružajući odgovarajući standard za banke koje ne zahtijevaju sofisticirani tretman za tržišne rizike.

Pomak od rizičnih vrijednosti ka očekivanim gubicima pod stresom. Korištenje očekivanih gubitaka će pomoći da se osigura oprezno hvatanje "repa rizika" i tako održava adekvatnost kapitala u periodima značajnog tržišnog stresa.

Uključivanje rizika od nelikvidnosti na tržištu. Različiti likvidnosni horizonti su ugrađeni u revidirani standardizirani i interni model pristupa za smanjenje rizika od iznenadnih i ozbiljnih problema u likvidnosti tržišta širom tržišta imovine.
Odbor je proveo analize uticaja na osnovu podataka koje su dostavile banke i pod pretpostavkom okvira revidiranog tržišnog rizika u potpunosti na snazi od kraja juna 2015. godine. Revidirani okvir proizveo je tržišni rizik rizične imovine (Rwa) manji od 10% od ukupne Rwa, u odnosu na oko 6% pod trenutnim okvirom. U poređenju sa sadašnjim okvirom tržišnog rizika, revidirani standard će rezultirati pondeeriranim srednjim tržišnim rizikom (ponderirana sredina) većim za oko 22% (40%) u ukupnim kapitalnim zahtjevima tržišnog rizika. Ove procjene utjecaja uzimaju u obzir kalibracije poboljšanja odobrenog od strane Odbora decembra 2015. godine.

Revidirani okvir tržišnog rizika stupa na snagu 1. januara 2019. godine. Tokom perioda implementacije, Odbor će nastaviti da prati kapitalni utjecaj revidiranih standarda kako bi se osigurala dosljednost u ukupnoj kalibraciji Baselskog kapitalnog okvira.

Preuzeto sa indikator.ba