178 hapšenja u uspješnom pohodu protiv novčanih mazgi

178 hapšenja u uspješnom pohodu protiv novčanih mazgi

Hag, 22. novembar 2016.

Druga evropska akcija protiv novčanih mazgi (EMMA- European Money Mule Action), potpomognuta Europolovim Cyberkriminalnim centrom (EC3) i Zajedničkom akcionom radnom grupom protiv cyber kriminala (J-CAT), kao i Eurojust-om i Evropskom bankarskom federacijom, kulminirala je hapšenjem 178 pojedinaca.

Agencije za sprovođenje zakona i sudski autoriteti iz Belgije, Hrvatske, Francuske, Njemačke, Grčke, Mađarske, Italije, Latvije, Moldavije, Holandije, Poljske, Portugala, Rumunije, Španije, Ujedinjenog Kraljevstva, Ukrajine, kao i FBI i tajna služba SAD-a, učestvovali su u ovoj međunarodnoj operaciji. Širom Evrope, 580 novčanih mazgi je identifikovano i nacionalne agencije za sprovođenje zakona su interjuisale 380 osumljičenih tokom akcione sedmice (14-18 novembar), sa prijavljenim sveukupnim gubicima koji dostižu 23 miliona eura.

Tokom sedmice zajedničke akcije, Europol i Eurojast su postavili komandnu dužnost i zakonski koordinacijski centar koji su asistirali nacionalnim autoritetima,  provjeravali sve pristigle podatke sa bazama podataka i skupljali obavijesti za dalje analize.

Europol je također poslao mobilne službenike u Italiju i Rumuniju. Uspješna akcija na ovaj široko rasprostavljeni kriminal je podržana od strane 106 banaka i privatnih partnera. Druga EMMA akciona sedmica je nastavak projekta sprovedenog pod okvirom EMPACT-a (Cybercrime Payment Fraud Operational Action Plan). Ovo prioritetno područje ima cilj na online prevarama i prevarama sa kreditnim karticama. Od svih prijavljenih transakcija novčanih mazgi u djelokrugu ove operacije, čak 95% su povezane sa cyber omogućenoj kriminalnoj aktivnosti.

Novčane mazge su ljudi koji su regrutirani kao posrednici u pranju novca za kriminalce i kriminalne organizacije. Nakon što prime ilegalno stečena sredstva na svoje račune, od ovih pojedinaca koji djeluju kao novčane mazge se traži da premjeste novac na neki drugi račun. Šeme su većinom prerušene kao legitimne poslovne prilike a novčane mazge zadržavaju  određeni iznos novca za sebe kao proviziju. Novčane mazge igraju ključnu ulogu u pranju novca jer kriminalne grupe dobivaju pristup ukradenim dobrima ili sredstvima bez da otkriju svoj identitet. Kao takvi mogu da se suoče sa zatvorom, novčanom kaznom ili kaznom rada u zajednici ili vraćanjem primljenig prinosa žrtvama.

indikator.ba